Co to jest żuraw wieżowy? Poznaj specyfikę, zastosowanie i sposób montażu żurawi
Autor - Dzwigmar.pl
Żuraw wieżowy jest nieodłącznym elementem krajobrazu właściwie każdego miasta, w którym wznoszone są obiekty budowlane. Wysokie urządzenia dźwignicowe nie tylko umożliwiają realizację największych i najbardziej złożonych inwestycji, ale również same w sobie wzbudzają podziw. Dowiedz się, co to jest żuraw wieżowy, jak działa tego typu dźwig, do czego jest wykorzystywany oraz jakie jest znaczenie żurawi wieżowych na placu budowy.
Co to jest żuraw wieżowy?
Żuraw wieżowy jest urządzeniem dźwignicowym, które nazywane jest również żurawiem budowlanych lub potocznie dźwigiem. Zalicza się je do największych urządzeń transportu bliskiego, które umożliwiają realizowanie najbardziej złożonych i okazałych inwestycji budowlanych, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Żurawie składają się w masywnej podstawy – najczęściej wykonanej z betonowego balastu i kotwionej do podłoża – pionowej wieży oraz wysięgnika, na którym znajduje się cięgnik, utrzymujący linę nośną.
Żuraw wieżowy to imponujące osiągnięcie inżynierii. Może wznosić się na wysokość niemal stu metrów i przenosić ładunki o ciężarze wynoszącym dziesiątki ton.
Jak działa żuraw?
Żeby zrozumieć, jak działa dźwig budowlany, należy przede wszystkim poznać napędy, jakie znajdują się w urządzeniu. Żurawie wieżowe wyposażone są w napędy, spośród których każdy odpowiada za innych ruch dźwignicy. Wyróżnić możemy:
- ruch jezdny – odpowiedzialny jest za przejazd podstawy, dotyczy wyłącznie żurawi przejezdnych, których podstawa wyposażona jest w szyny lub gąsienice;
- obrót wysięgnika – ruch charakterystyczny dla żurawi górnoobrotowych, których wieża pozostaje nieruchoma, natomiast obraca się wokół niej ramię nośne;
- obrót wieży – charakterystyczny dla żurawi dolnoobrotowych ruch, dzięki któremu wokół własnej osi obraca się cała wieża wraz z wysięgnikiem;
- opuszczanie i podnoszenie haka – ruch cięgnika, który umożliwia przenoszenie ładunków z jednej wysokości na inną;
- przesuwanie wodzaka – wodzak przesuwa się wzdłuż wysięgnika w celu przenoszenia ładunku;
- ruch wychylny wysięgnika – umożliwia zmianę położenia ramienia nośnego z pozycji poziomej do niemal pionowej.
Żurawie wieżowe obsługiwane są przez wykwalifikowanych operatorów, którzy muszą posiadać specjalistyczne uprawnienia do pracy z tymi urządzeniami. Wykorzystanie wszystkich napędów maszyny w odpowiedniej konfiguracji pozwala we właściwy sposób transportować ładunki na placu budowy. Ruch żurawia wokół własnej osi pozwala przenosić ładunki w poziomie, natomiast opuszczanie i podnoszenie haka znajdującego się na linie nośnej pozwala podnosić je na dowolną wysokość, znajdującą się w zakresie danego modelu urządzenia.
Żurawie wieżowe wymagają dostępu do stabilnego źródła energii elektrycznej. Dlatego na budowie, na której wykorzystywany jest żuraw, konieczny jest niezawodny system zasilania, wyposażony także w awaryjne źródło energii. Jest to bardzo ważne, ponieważ przerwa w dostawie energii natychmiast przełoży się na opóźnienia w realizacji inwestycji.
Przeznaczenie żurawi wieżowych
Żurawie wieżowe to urządzenia transportu bliskiego. Ich przeznaczeniem jest przenoszenie wielotonowych ładunków, materiałów budowlanych oraz narzędzi na terenie budowy. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie takich czynności, jak:
- podnoszenie ciężkich stalowych elementów na dużą wysokość oraz ich montaż na wysokich kondygnacjach;
- wylewanie betonu;
- osadzanie w konstrukcji budynków prefabrykowanych paneli;
- umieszczanie różnego rodzaju stałych instalacji, m.in. elektrycznych i mechanicznych, w celu umożliwienia ich finalnego montażu.
Jakie jest znacznie żurawi wieżowych na placu budowy?
Wykorzystanie żurawia wieżowego pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć prace budowlane. Szybsza realizacja inwestycji przyczynia się oczywiście do obniżenia jej całkowitych kosztów. Dzięki tym urządzeniom dźwignicowym możliwe jest realizowanie złożonych i dużych inwestycji, nie tylko na otwartej przestrzeni, ale również w ciasnych przestrzeniach miejskich. Żurawie wieżowe pozwoliły inżynierom odejść od grubych ceglanych murów, spajanych za pomocą zaprawy, na rzecz konstrukcji stalowych, składających się z wielkogabarytowych elementów. Dzięki żurawiom we współczesnych miastach mogą wznosić się budynki o wysokości setek metrów. Wykorzystanie tych urządzeń dźwignicowych zupełnie odmieniło zatem inżynierię budowlaną oraz współczesną urbanistykę.
Sprawdź także ofertę Żurawi Liebherr