Najczęstsze błędy przy doborze żurawia do specyfiki inwestycji
Nieuwzględnienie specyfikacji technicznej żurawia wieżowego w charakterystyce i wymaganiach inwestycji może skończyć się poważnymi konsekwencjami, włącznie z groźnymi wypadkami, w których ucierpieć mogą ludzie. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przy wyborze żurawia wieżowego i ich możliwe konsekwencje, a także podpowiadamy, co zrobić, aby ich uniknąć.
Brak zrozumienia zasady dźwigni przy doborze udźwigu żurawia
Zasada dźwigni znana jest już od czasów Archimedesa. Mówi o tym, że im dalej od osi obrotu żurawia znajduje się ładunek, tym większego udźwigu wymaga od urządzenia. Zasadę tę można łatwo sobie zobrazować, trzymając np. torbę z zakupami przy samej klatce piersiowej oraz na wyciągniętych ramionach. W tym drugim przypadku musimy wykazać się znacznie większą siłą i wytrzymałością, aby utrzymać ciężar.
Dokładnie tak samo działa to w przypadku żurawi wieżowych. Maksymalny udźwig, np. 50 ton, oznacza, że żuraw jest w stanie przenosić ładunek o takiej masie, ale przy minimalnym wysięgu. Przenoszenie ładunku na większe odległości od osi obrotu żurawia wymaga zastosowania urządzenia o znacznie większym udźwigu. Zignorowanie zasady dźwigni może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, począwszy od uszkodzeń urządzenia, a skończywszy na zerwaniu się ładunku czy przewróceniu się żurawia. Te sytuacje mogą spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia operatora oraz innych pracowników budowy.
Żurawie wieżowe o różnej specyfikacji są dostępne na https://dzwigmar.pl.
Brak analizy dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR)
Dane katalogowe żurawia to zbyt mało, aby prawidłowo dobrać urządzenie do wymagań danej inwestycji. Aby uniknąć trudności lub ryzyka wypadków, należy również szczegółowo przeanalizować wykresy i tabele udźwigu zawarte w dokumentacji techniczno-ruchowej danego urządzenia (DTR). Uwzględniają one konkretne konfiguracje wysięgnika, balastu czy płaszczyzn, po których porusza się ładunek.
Nieuwzględnienie DTR może prowadzić do wykorzystania na placu budowy urządzenia niespełniającego wymagań danego projektu. W konsekwencji konieczne może okazać się bardzo kosztowne zastąpienie żurawia nowym urządzeniem, co spowoduje przestoje i opóźnienia. Oczywiście zachodzi także ryzyko wypadków i / lub awarii sprzętu.
Nieuwzględnienie warunków terenowych i logistycznych na placu budowy
Podczas doboru żurawia wieżowego nie można pominąć analizy warunków terenowych i przestrzennych, w jakich urządzenie ma wykonywać pracę. Skupienie się wyłącznie na parametrach technicznych, np. udźwigu czy wysięgu, może skutkować wyborem urządzenia, które nie jest przystosowane do pracy w określonych warunkach terenowych, a tym samym nie zapewni skuteczności pracy i bezpieczeństwa. Konieczność wymiany maszyny będzie powodem przestojów i opóźnień.
Najczęstsze niedopatrzenia w kwestii warunków terenowych pracy żurawia dotyczą:
- nośności gruntu;
- nachylenia terenu;
- obecności przeszkód nad ziemią, np. drzew, anten, linii energetycznych;
- ograniczeń przestrzennych w zabudowie miejskiej.
Warto pamiętać, że w ciasnej przestrzeni miejskiej mogą wystąpić trudności w montażu i pracy żurawi stacjonarnych z szeroką podstawą. Z kolei na grząskich terenach mogą nie radzić sobie żurawie jezdne. W celu uniknięcia przestojów i konieczności wymiany urządzeń, należy rozpatrzyć te kwestie przed rozpoczęciem pracy.
Sprawdź naszą ofertę: Wynajem żurawi wieżowych
Ignorowanie rodzaju zblocza i zawiesi w stosunku do deklarowanego udźwigu
Udźwig żurawia informuje o maksymalnej masie, jaką jest w stanie unieść konstrukcja urządzenia. W parze z udźwigiem muszą iść jednak odpowiednia wytrzymałość zblocza i zawiesi. Należy pamiętać, że wraz z rosnącym udźwigiem tych komponentów rosną również ich ciężar i gabaryty. To oznacza, że zbyt duże zblocza i zawiesia mogą stać się niepraktyczne przy mniejszych urządzeniach. Dlatego może zdarzyć się, że najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okaże się wykorzystanie do pracy żurawia o większym udźwigu niż wymagałaby tego specyfika projektu.
Poleganie na poleceniach osób trzecich bez weryfikacji danych technicznych
Błąd ten dotyczy zazwyczaj mniej doświadczonych inwestorów lub wykonawców. Nawet mimo dużych podobieństw projektów mogą występować między nimi duże różnice w zakresie ładunków, które mają być przenoszone, a także warunków pracy. Dlatego nie należy ufać zapewnieniom, że “mniejszy dźwig doskonale radził sobie z podobnymi projektami”.
Pamiętaj, że nie ma dwóch identycznych projektów budowlanych. Nawet w przypadku identycznych parametrów budynku inne mogą m.in. warunki terenowe i przestrzenne. Dlatego przed wyborem żurawia koniecznie należy wziąć pod uwagę:
- konkretne warunki otoczenia;
- wysokość podnoszenia;
- długość ramienia żurawia;
- konfigurację wysięgnika;
- udźwig maszyny oraz zawiesia i zblocza;
- typ przenoszonego ładunku.
Poleganie wyłącznie na poleceniach może skutkować doborem maszyny o niedostatecznych / nieodpowiednich parametrach. Konsekwencje takiego wyboru mogą być daleko idące i obejmować np. konieczność wymiany urządzenia i wynikające z niej przestoje w pracy, usterki żurawia oraz wypadki i zagrożenia dla ludzi i mienia. Z kolei wykorzystanie urządzenia wyższej klasy niż potrzebna może generować zbędne koszty.
Sprawdź naszą ofertę: Sprzedaż żurawi wieżowych
Używanie żurawia niedopuszczonego do eksploatacji
Każdy inwestor lub wykonawca robót budowlanych musi zdawać sobie sprawę z tego, że wykorzystywanie do pracy żurawi, które nie mają aktualnych badań technicznych i nie zostały dopuszczone do eksploatacji, jest nielegalne i może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla osób pracujących na budowie. Żurawie muszą mieć aktualne badania techniczne i zostać dopuszczone do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego.
Przed wykorzystaniem żurawia wieżowego do pracy należy zweryfikować:
- kompletność wymaganej dokumentacji;
- wymagane oznakowanie żurawia;
- zgodność wyposażenia z dokumentacją;
- stan techniczny i aktualność decyzji UDT.
Pamiętaj, że zaniedbania w zakresie dokumentacji technicznej żurawi wieżowych mogą skutkować nie tylko zagrożeniem na placu budowy, ale również odpowiedzialnością karną.